Savoir - vivre i zwierzęta

Savoir - vivre i zwierzęta
W naszym codziennym życiu jest coraz więcej zwierząt. Wkraczają one w coraz więcej sfer. Ludzie zabierają je ze sobą wszędzie. Zabierają je, gdy odwiedzają rodzinę i znajomych, zabierają je na urlopy itp., itd.
/ 06.05.2010 17:38
Savoir - vivre i zwierzęta

Obecność zwierząt w naszym życiu pociąga za sobą szereg problemów, rodzi różnorakie kłopoty i trudności, powoduje konflikty. Wszystko to powinno przebiegać w taki sposób, by nie zakłócać stosunków międzyludzkich, by nie powodować negatywnych zjawisk. Stąd coraz częściej problematyka zwierząt jest poruszana w podręcznikach savoir - vivre.

Zasady savoir – vivre

Właściciele zwierząt powinni pamiętać, że nie wszyscy je lubią. Niektórzy się ich boją. Są tacy, którzy są na nie uczuleni.
Nie opowiadajmy wszystkim o nich. Nie zamęczajmy gości i znajomych opowieściami z ich życia. Ich to w 99% przypadków nie interesuje.
Nie narzucajmy się innym z naszymi zwierzętami i pilnujmy je, by się innym nie narzucały. Zwierząt nie zabieramy na wizyty, wspólne wycieczki czy dłuższe wyjazdy, chyba że inni sami z siebie w sposób całkowicie niewymuszony to zaproponują (ich propozycji nie może poprzedzać nasze: „Nie mam co z nim zrobić”).
Gdy przyjmujemy gości zamykamy nasze zwierzęta w innych pomieszczeniach, chyba, że wszyscy, dosłownie wszyscy, goście, znani są nam jako gorący miłośnicy zwierząt. Nawet wtedy jednak obecność zwierząt może rozpraszać całe towarzystwo i psuć spotkanie.

Pamiętajmy, że odpowiadamy za nasze zwierzęta. Zróbmy wszystko, żeby niczego nikomu nie zepsuły i nikogo nie ubrudziły. Jeżeli to zrobią musimy przeprosić i naprawić szkody z nawiązką.

Oczywiste jest, że zawsze i wszędzie sprzątamy po swoich zwierzętach.
Zawsze przestrzegajmy przepisów, również lokalnych, dotyczących zwierząt. Te przepisy chronią środowisko i innych ludzi.

Pamiętajmy zawsze o tym, by umyć ręce, gdy pogłaszczemy swoje zwierzę, a potem, np. obsługujemy gości i bierzemy do rąk różne przedmioty (np. talerze, sztućce, owoce).

Problemy z psami

Zwierzęciem najczęściej pojawiającym się w naszym życiu jest pies. W związku z jego obecnością pojawia się pięć podstawowych problemów.

Polecamy: Na chodniku

Po pierwsze, gdy przyjdą do nas goście. Pies nie może kręcić się wśród nich, zaczepiać ich, obszczekiwać, domagać się pieszczot. Nie wszyscy to lubią. Nie wszyscy lubią psy. Trzeba go zatem na ten czas odizolować.

Po drugie, jeśli idziemy w gości nigdy nie zabieramy psa ze sobą chyba, że taka jest wyraźna i szczera intencja zapraszających.

Po trzecie – spacer z psem. Nie pozwalaj mu zaczepiać ludzi. Nigdy nie dopuszczaj do tego, by ktoś mógł się go przestraszyć lub z jego powodu się zdenerwować. Nigdy nie wchodź z psem tam, gdzie wejście psów jest zabronione. Nie pozwalaj mu wchodzić do piaskownic dla dzieci. Oczywiście, sprzątaj po nim. Puszczaj go bez smyczy tylko wtedy, gdy wiesz, że nie będzie żadnego problemu. Gdy jakiś przechodzeń zostanie przez psa przestraszony, grzecznie przeproś, i weź psa na smycz. Bagatelizowanie sprawy byłoby czymś w bardzo złym tonie. Gdy ktoś wyraża swój strach przed psem, boi się ugryzienia nie próbuj go przekonać, że Twój pies nigdy nikogo nie ugryzł i nie ugryzie, weź psa na smycz i podejmij wszelkie działania, które spowodują, że osoba wyrażająca swoją obawę uspokoi się.

Po czwarte, nigdy nie podejmuj „psiego” tematu w rozmowach towarzyskich chyba, że rozmawiasz tylko z miłośnikami psów, a przy tej rozmowie nie są obecne inne osoby. Wielu ludzi „psi” temat w ogóle nie interesuje. Nie zanudzaj ich.

Po piąte, gdy znajdujesz się z psem w czyimś ogrodzie pilnuj go, by nie rozkopywał grządek ani niczego nie niszczył. Nie zostawiaj go samego w obcym domu czy pomieszczeniu, bo może coś zniszczyć.

Czytaj także: Brak taktu i nietakt

Redakcja poleca

REKLAMA