Z czym podawać gęś? Dodatki do gęsiny

Z czym podawać gęś fot. Adobe Stock
Gęsinę podaje się zwykle z dodatkiem pieczonych owoców (głównie jabłek) i ziemniaków, obficie przyprawioną majerankiem. Do gęsiny pasuje czerwone wino, którym można także podlać gęś w czasie marynowania.
/ 03.11.2020 20:31
Z czym podawać gęś fot. Adobe Stock

Dawniej właśnie 11 listopada był ostatnią okazją do porządnego najedzenia się, przed okresem długiego postu. Właśnie w ten dzień przygotowywano gęś, a dodatkową zaletą dania były gęsie kości. Na podstawie ich koloru próbowano przewidywać jak mroźna będzie zima.

Z czym podawać gęś?

Gęsina uchodzi za mięso tłuste, dlatego najczęściej podajemy ją w towarzystwie niskokalorycznych warzyw. Trzeba jednak wiedzieć, że zdecydowanie bardziej tłustym mięsem jest wieprzowina czy cielęcina.

Gęsina doskonale smakuje z dodatkiem owoców (jabłek, pomarańczy, śliwek), przypraw korzennych (goździki, cynamon, anyż).

Do marynowania gęsiny warto wybrać przede wszystkim sól, majeranek, cząber, czosnek, rozmaryn, owoce jałowca, miód.

Gęś pieczoną w całości warto nadziać podrobami i cebulką, a podawać w towarzystwie surówki z czerwonej kapusty lub surówki z marchewki. Gęś dobrze smakuje także z buraczkami oraz kiszoną kapustą.

Z czym jeszcze podawać gęsinę? Warto przygotować farsz z dodatkiem grzybów, a pieczoną gęś podać z pieczonymi ziemniakami.

Jakie wino podać do gęsiny?

Gęś jest mięsem dość uniwersalnym, pasuje do niego cały szereg win. Można podać silne, ciężkie, aromatyczne białe wino, np. alzacki Gewurztraminer Grand Cru lub beczkowane Chardonnay z Kalifornii.

Klasycznym wyborem będzie jednak wino czerwone. Doskonałą propozycją mogą być wina z Piemontu - Barolo bądź Barbaresco. Wina niemal doskonałe z jedną, jedyną wadą - wygórowana cena.

Najczęściej jednak podajemy gęsinę z winami powstałymi ze szczepu Pinot Noir. Decydując się na taki wybór, mamy przed sobą całą paletę możliwości. Od typowych dla tej odmiany win z Burgundii, poprzez doskonałe Pinoty środkowoeuropejskie, aż po rodzime wina. Polska jest chyba najbardziej na północ wysuniętym przyczółkiem szczepu Pinot Noir. Warto to wykorzystać 11-ego listopada.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Piotra Chełchowskiego. Pierwotnie został opublikowany 26.09.2010.

Zobacz przepisy na gęsinę:
Gęś faszerowana po polsku
Półgęsek - przepis na wędzony półgęsek
Pieczona gęś z jabłkami
Udka gęsi w sosie

Redakcja poleca

REKLAMA